Prodáváte byt nebo dům? Nezapomeňte na daně. Dá se jim ale vyhnout

Ceny nemovitostí rostou nepřetržitě už několik let. Vlastníte dům či byt, který v poslední době nabyl zajímavé hodnoty? Nezapomeňte na to, že z prodeje musíte odvést daň. Tedy jen v některých případech.

Na začátek je nutné zdůraznit, že daň, která vzniká při prodeji nemovitosti, není to samé, jako daň z nabytí nemovitosti. Činila čtyři procenta pořizovací ceny nemovitosti. Poslanci ji zrušili na podzim roku 2020 se zpětnou účinností od 1. prosince 2019.

Pojďme tedy k samotnému prodeji domu či bytu. Proč je vlastně nutné získané prostředky danit? Peníze z prodeje nemovitosti jsou totiž příjem, který podléhá dani z příjmů. Sazba z prodeje nemovitosti je 15 procent.

Daň se ale nevypočítává z prodejní ceny, ale ze zisku. Patnáct procent odvádíte až z rozdílu mezi cenou, za kterou jste dům či byt prodali, a částkou, za kterou jste ji původně koupili. Až z této hodnoty se vypočítává daň.

Zdroj: seznamzpravy.cz, více se dozvíte zde:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dan-pri-prodeji-bytu-domu-173602?fbclid=IwAR1hNSQJsXSDBKq5jMswYp1d4kaUBinAdNN3rp5llVAdWAU8E5irsw_WDFk