Ceny nemovitostí padnou minimálně o 30 %, developeři zlevní také

Lidé se o propadu cen dozvídají až díky datům z katastru se zpožděním. Zatímco profesionální realitní makléři rozpoznají skutečný stav z každodenní praxe v podstatě ihned. Podle známého realitního makléře Tomáše Kučery je propad cen mnohem výraznější, než o jakém se veřejně mluví. „Reálný propad cen se dnes pohybuje naprosto běžně na úrovni 30 %,“ říká makléř, který už v roce 2018 předpověděl, že realitní krize přijde v roce 2022.

Ještě na začátku letošního roku bylo naprosto běžné prodat pražský panelákový byt 3+kk v původní stavu i za 7 milionů . Na podzim o takový byt nejeví zájem v podstatě nikdo. „Přichází lidé s hotovostí a nabízí 5 milionů korun. Snížení ceny o 25 %, aby se vůbec prodalo, je už dnes naprosto běžná praxe. My realitní makléři to vidíme v každodenní praxi,“ říká Kučera.

Podle něj jdou dolů i ceny luxusnějších nemovitosti„Jde o úplně jiný typ zájemců, ale ve výsledku o úplně stejný dopad na realitní trh. Lidé, kteří se zajímají o byty na sídlištích odmítají platit loňské ceny, protože jsou si vědomi, jak je dnes těžké zajistit peníze na financování bydleníHypotéku získávají jen ztěží a o to více vybírají a samozřejmě tlačí na cenu,“ doplňuje s tím, že často dosáhnou svého, jelikož mají z čeho vybírat.

Zdroj: Kurzy.cz, více se dočtete zde:
https://www.kurzy.cz/zpravy/683172-kucera-ceny-nemovitosti-padnou-minimalne-o-30–developeri-zlevni-take/