Ceny bytů a rodinných domů padají až o desítky procent. S nájmy to bude horší

Dění na tuzemském realitním trhu letos ovládly rostoucí úrokové sazby. Klesaly prodeje nemovitostí i jejich ceny. Příští rok lépe nebude.

Po loňském turbulentním roce na realitním trhu, a to jak z pohledu růstu cen, tak z pohledu rekordních prodejů, přišel letos útlum. Vše odstartovalo zrychlení tempa růstu inflace, na které už z kraje roku začala reagovat Česká národní banka (ČNB) postupným zvyšováním úrokových sazeb. To se svižně začalo projevovat také na zdražování hypotečních úvěrů, které jsou pro významný podíl českých kupujících nezbytným zdrojem financování vlastního bydlení.

Aktuálně si z důvodu růstu úrokových sazeb na průměrné hypotéce klienti připlatí za měsíc i přes 10 tisíc korun v porovnání se stavem v loňském roce, kdy se sazby pohybovaly ještě na historických minimech.

Zdroj: Seznamzpravy.cz, více se dočtete zde:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-ceny-nemovitosti-budou-pristi-rok-klesat-s-najmy-to-bude-horsi-221333#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz